Naš posjet Beču je bio osmišljen kao kombinacija dugih šetnji, uživanja u gastronomiji i usputnom šopingu. Zato smo izabrali hotel u centru grada Grand hotel Vienna iz kojeg smo bili “na par koraka” do svih bitnijih gradskih landmarkova.
Zeleni Beč
Vrijeme nas je dobro služilo (uz nekoliko usputnih, ali kratkih pljuskova) pa su naše šetnje bile duge i inspirativne. Ovo lijepo vrijeme Bečani znaju itekako dobro iskoristiti uživajući u nekom od mnogobrojnih gradskih parkova. Odlučili smo dan provesti kao pravi Bečani: popiti kavu uz Belvedere dvorac, u njegovim predivnim vrtovima uređenim u baroknom stilu s divnim pogledom na Beč. Gornji i Donji Belvedere povezani su terasama, fontanama i skulpturama.
Sjeli smo i na livadu u Stadparku (Gradskom parku) u središtu Beča uz rijeku Wienfluss s pogledom na pozlaćeni spomenik Johanna Straussa. Malo dalje stići ćete do omiljenog Pratera. To je veliki javni park poznat po svom zabavnom parku Wurstelprater koji uključuje čuveni Riesenrad (gigantski kolut – vidikovac). Prostrane travnate površine, šetnice i biciklističke staze čine ga savršenim mjestom za rekreaciju i opuštanje.
Zelene oaze
Ovaj puta za Prater nismo imali vremena, ali nikako ga ne želimo izostaviti s liste. Ali smo zato posjetili Burggarten, elegantan park koji je nekada bio carski vrt. U njemu se nalazi poznata statua Mozarta i Palmenhaus, staklenik koji danas služi kao kafić i prostor za mnoge evente. Na liste će se još naći i Volksgarten, poznat po svojim prekrasnim ružičnjacima i spomenicima, uključujući hram Tezeja i spomenik carici Elizabeti (Sisi) i Augarten povijesni barokni park s prostranim travnjacima, alejama i baroknim vrtovima. U parku se nalazi i poznata manufaktura porculana Augarten.
Nešto udaljeniji parkovi do kojih možda nećete stići ako, poput nas dođete samo za vikend su park oko dvorca Schönbrunn, bivše ljetne rezidencije Habsburgovaca (tu se nalazi i zoološki vrt Tiergarten Schönbrunn, jedan od najstarijih zooloških vrtova na svijetu), Donaupark – veliki park sa širokim zelenim površinama, jezerima i raznim rekreacijskim sadržajima. U parku se nalazi i Dunavski toranj (Donauturm) s panoramskim pogledom na grad, Türkenschanzpark, poznat po slikovitim jezerima, paviljonima i raznovrsnom bilju. Park nudi mirno okruženje i popularno je mjesto za piknike i šetnje.
I na kraju spomenuti ću jedan poseban vrt – onaj Japanski. Smješten u 19. okrugu Beča, doniran je od strane Tokijskog okruga Setagaya. Vrt je dizajniran u tradicionalnom japanskom stilu, s ribnjakom, mostovima i autentičnim biljem.
Beč i šoping
Svi mi Hrvati volimo na putu obaviti i šoping, pogotovo kada putujemo u Europske prijestolnice. Ne mogu reći da je u Beču šoping povoljniji, ali je sigurno ponuda bolja. Tako oni koji preferiraju poznate svjetske brendove, ovdje mogu naći baš sve što im srce poželi, a oni s manjim budžetom obilje kvalitetnih vintage trgovina i second hand shopova.
Mariahilfer Straße je najduža i najpoznatija šoping ulica u Beču. Puna je raznih prodavnica, uključujući međunarodne brendove, robne kuće, butike i restorane. Ulica se prostire između Zapadnog kolodvora (Westbahnhof) i Muzejske četvrti (MuseumsQuartier).
Kärtner Straße je jedna od glavnih pješačkih zona s brojnim luksuznim buticima, međunarodnim lancima i suvenirnicama. Povezuje katedralu Svetog Stefana s Operom. Još jedna luksuzna šoping destinacija u centru grada, Graben je poznat po svojim luksuznim trgovinama, uključujući brendove kao što su Louis Vuitton, Tiffany & Co. i Montblanc. Kohlmarkt je ulica poznata po ekskluzivnim buticima i dizajnerskim prodavnicama. Ovdje možete naći trgovine poput Chanel, Dior i Bulgari, kao i tradicionalnu bečku zlatarnu Juwelier Heldwein.
Gastro šoping
Nakon pregleda “firmato” šopinga selimo se u onaj gastro. Najvažnije mjesto u gradu je Naschmarkt. Ova poznata tržnica nudi mješavinu hrane, svježih proizvoda, začina i delikatesa iz cijelog svijeta. Vikendom se ovdje održava buvljak na kojem možete pronaći antikvitete, knjige, umjetnine i druge zanimljive predmete.
Beč i šoping centri
Ako govorimo o šopingu ne možemo zaobići ni šoping centre. Većina njih je smještena na rubnim gradskim područjima do kojih možete doći javnim prijevozom ili poput nas automobilom. SCS (Shopping City Süd) smješten je južno od Beča i jedan je od najvećih šoping centara u Europi. Nudi širok izbor trgovina poznatih modnih brendova, elektroniku, kućne potrepštine i restorane.
Donau Zentrum se nalazi u 22. okrugu. Ovaj moderan kompleks ima preko 260 trgovina, kino restorane i kafiće. Ringstrassen-Galerien je jedan od rijetkih koji se nalazi u strogom centru grada, u blizini Bečke opere. Centar je to sa luksuznim buticima, kafićima i restoranima.
Moderni šoping centar Millennium City se nalazi u 20. okrugu, a Gerasdorf Shopping Resort, relativno novi šoping centar sjeverno od Beča dok je Lugner City u 15. okrugu.
Raj za sladokusce
Ako ste ljubitelj vrhunskih slastica, u Beču ste na pravom mjestu. Iako je teško izdvojiti one najbolje jer ih ima puno, izdvojit ćemo one najpoznatije koji su uz samu ponudu kolača postali i nezaobilazni turistički punktovi.
Tko nije čuo za Sacher tortu? Svi uživamo u tom čokoladnom kolaču s marelicom i čokoladnom glazurom, a neki su se odvažili i napravili je u vlastitom domu. No ne znaju svi da je originalna Sacher torta (Sachertorte) u legendarnoj slastičarnici Café Sacher (Philharmonikerstraße 4) koja se nalazi se u hotelu Sacher i jedno je od najpoznatijih mjesta u gradu za uživanje u ovom slavnom kolaču. Znači Beč je zaslužan za Sachericu. Sljedeća povijesna slastičarnica je Demel (Kohlmarkt 14). Osnovana 1786. godine, bila je dobavljač kraljevskog dvora. Interijer joj zrači elegantnim i tradicionalnim šarmom. Poznata je po svojoj verziji Sacher torte. Ja ipak u Demelu radije biram Esterhazy tortu jer je jednostavno fantastična. U Café Centralu (Herrengasse 14) su se okupljali mnogi poznati intelektualci i umjetnici. Ambijent je impresivan, s visokim stropovima i elegantnim dekorom.
Povijesne slastičarnice
Još jedna povijesna slastičarnica je i Café Landtmann (Universitätsring 4) otvorena 1873. godine. U ovoj poznatoj slastičarnici morate probati Apfelstrudel (štrudla od jabuka) jer je jednostavno fantastična. Ako želite lagani doručak, možda će vas inspirirati ideja da probate Buchteln (peciva punjena pekmezom) u Caféu Hawelka (Dorotheergasse 6). Još jedno povijesno mjesto je i Café Sperl otvoren 1880. godine u Gumpendorfer Straße 11. Nešto stariji Heiner u Kärntner Straße 21-23, otvoren je 1840. Spomenuti ću još i Gerstner K. u. K. Hofzuckerbäcker (Kärntner Straße 51) slastičarnicu koja je kroz povijest opskrbljivala kolačima carski dvor. Beč je prepun posebnih mjesta. A mene je za posjeta Beču oduševilo mjesto koje mi je otkrila kolegica Ivana (hvala joj) – Gerstner odmah do bečke opere. Interijer divan, osoblje više nego ljubazno, a o slasticama da i ne govorim (inače ovdje možete i objedovati).
Gastro scena
Iako se austrijska gastronomija svodi na tafel spitz i bečku šniclu, te razne vrste kobasica, ponuda azijskih, afričkih, bliskoistočnih i ostalih “egzotičnih” restorana stvarno je impresivna. Mi smo isprobali vijetnamski restoran Phosaigon koji morate unaprijed rezervirati jer je odličan.
Također smo uživali i u “našem” Grand hotelu Vienna japanskoj kuhinji Unkai restorana. Ovaj originalni japanski restoran nije poznat samo po odličnim japanskim jelima već po usputnoj edukaciji o svakom jelu od strane pravih gastro stručnjaka.
Osim u ovim finim i ekskluzivnim restoranima, jeli smo mi i na Naschmarktu u libanonskom restoranu humus, babaganuš i ostale bliskoistočne delicije. Probali smo i kobasice sa štanda ispred Albertina muzeja koje su bile fantastične.
Beč ima gastro ponudu za svačiji ukus, na vama je samo da odlučite u koji dio svijeta želite otputovati – a bečki restorani će vas tamo i povesti.
Tekst i fotografije: Damjana Domanovac