Predstava „Game over“, prva hrvatska predstava o sekstingu za mlade, premijerno će biti izvedena 21. studenoga povodom Međunarodnog dana djece u Maloj dvorani KD Vatroslava Lisinskog. Predstava prati sudbinu dvoje srednjoškolaca koji se suočavaju s manipulacijama i ucjenama, koje ih dovode do teških osobnih odluka. „Game over“ dio je javne kampanje “Osvijesti – reagiraj!”, koju je pokrenulo Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu (DKMK) s ciljem edukacije mladih o elektroničkom nasilju.
„Game over“ donosi novi pristup jednoj aktualnoj temi
Predstava donosi inovativan pristup prikazu opasnosti virtualnog svijeta gdje većina mladih misli da ih štiti anonimnost i ekrani njihovih uređaja. Iako seksting može predstavljati dopisivanje i međusobno slanje intimnih fotografija među partnerima bez skrivenih namjera, takva komunikacija može postati izuzetno opasna i dovesti do teških posljedica. Predstava problematizira činjenicu da seksting postaje sve prisutniji problem među mladima koji ih može uvući u bezizlazne situacije.
Autor predstave Igor Weidlich
Dramski tekst ove kazališne predstave prepune obrata i tenzija potpisuje poznati dramski pisac i novinar Igor Weidlich. „Predstava ‘Game over’ istražuje tanak sloj između slobode digitalne komunikacije i opasnosti koje predstavlja, osobito kada su mladi u pitanju. Htjeli smo realno prikazati kako naizgled nevine odluke mogu eskalirati u ozbiljne situacije s trajnim posljedicama. Ova priča nosi važnu poruku o tome kako je online svijet, iako prividno siguran i anoniman, vrlo stvaran i neumoljiv. Cilj nam je potaknuti mlade da promišljaju o svojim odlukama, ali i educirati ih o odgovornosti u digitalnom dobu”, kaže Weidlich. Režiju potpisuje Tihana Strmečki, iskusna redateljica i koreografkinja, a glavne uloge imat će glumci Mateja Majerle i Jura Ruža.
„Istraživanja pokazuju da je gotovo svaki peti adolescent sekstao pod nagovorom, prisilom prijatelja, partnera ili nekoga tko im se sviđa. Šokantno je kako 17% adolescenata potvrđuje da su prosljeđivali seksualne videomaterijale ili fotografije poznanika bez njihove suglasnosti, a čak 13,4% adolescenata poslalo je seksualno izazovan materijal na nagovor druge osobe. Podatak koji našu udrugu najviše zabrinjava jest da više od polovine mladih, čak 64,3% ne razgovara o sekstingu ni s kim i to je nešto što mi želimo promijeniti“, rekla je Katarina Blažina Mukavec, predstavnica DKMK-a. Također je izdvojila njihov projekt „UHO – Utočište hrabrih“. Prva digitalna platforma u Hrvatskoj posvećena borbi protiv elektroničkog nasilja, odnosno cyberbullyinga koja godinama uspješno djeluje i pomaže djeci i mladima. Na ovoj platformi djeca i mladi mogu svakodnevno dobivati potporu i savjete od stručnjaka u DKMK-u, tako da anonimno ili javno sastave poruku i opišu situaciju elektroničkog nasilja u kojoj su se našli.
Međunarodni dan djece
Osim predstave, dan ranije, na Međunarodni dan djece, DKMK organizira i panel. Tema opasnosti korištenja društvenih medija i interneta, elektroničkog nasilja, seksualnog iznuđivanja i sekstinga među mladima. Panel „Izazovi i rizično ponašanje djece i mladih u virtualnom svijetu“ održat će se u dvorani “Bl. Alojzija Stepinca” na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu. Panelisti su: prof. dr. sc. Danijel Labaš (DKMK), dr. sc. Sabina Mandić (Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet), Mirjana Soljačić, mag. psih. (Pragma), Kristina Batinić, predstavnica Gornjogradske gimnazije.
Predstava „Game over“ nastala je u sklopu projekta „Osvijesti – reagiraj – (e)nasilje ne ignoriraj“. Taj projekt DKMK provodi u suradnji s Udrugom Pragma i B Glad produkcijom uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Primarni cilj projekta jest djelovati preventivno, educirati i osnažiti djecu i mlade kako bi se smanjili slučajevi elektroničkog nasilja. Također bi se potaknulo prijavljivanje postojećih slučajeva elektroničkog nasilja, ali i osnažilo učitelje, nastavnike, stručne suradnike i roditelje kako bi i oni mogli djelovati preventivno kroz razgovor i pružiti adekvatne savjete i pomoći djeci i mladima. Predstava će u sklopu navedenog projekta biti prikazana u srednjim školama diljem Hrvatske. Zahvaljujući potpori Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske bit će premijerno izvedena.


PLACE2GO 40
PLACE2GO 58
PLACE2GO 47
PLACE2GO 71
PLACE2GO 54
PLACE2GO 64
PLACE2GO 53
PLACE2GO 61
PLACE2GO 57
PLACE2GO 72
PLACE2GO 65
PLACE2GO 67
PLACE2GO 63
PLACE2GO 70
PLACE2GO 48