Šri Lanka – avanture i prirodna bogatstva u zemlji čaja pt.1

šri lanka

Kada sam prvi puta posjetila Šri Lanku nije mi bila visoko na listi želja zbog stjecaja okolnosti. Sada razmišljam da su upravo moji dragi prijatelji i stjecaj okolnosti zaslužni za otkrivanje predivne destinacije koja se često nalazi u sjeni nekih (ne)zasluženo bolje pozicioniranih mjesta iako je svojom ljepotom i raznolikošću daleko ispred njih. Zato je misija ovog mog drugog posjeta bila otkriti mojim dragim kolegama novinarima (s kojima sam provela čudesnih tjedan dana) sav potencijal doživljen za prvog posjeta. No, ovog puta smo otkrili još i puno više.

Svi letovi vode u Colombo

Iako smo Šri Lanku posjetili za vrijeme monsuna, povremena kiša na plus 25 stupnjeva Celzijusa ne izgleda nepodnošljivo (no ipak malo više plavog neba bi bilo dobro došlo, bar zbog fotki). I uz prevrtljivo vrijeme (posebno u planinskim dijelovima zemlje) obilje je aktivnosti koje možete prakticirati uz povremeno sklanjanje pred pljuskovima.
Krenimo od Colomba, glavnog grada Šri Lanke. Smještaj u Jetwing Colombo 7 hotelu svakom bi preporučila. Ne samo zbog vrhunske usluge, odlične hrane i presimpatičnih vjeverica koje vas dolaze pozdraviti ako sjedite na terasi, već i zbog predivnog pogleda iz bazena na zadnjem katu gdje ćete plivajući doživjeti odličan pogled iz ptičje perspektive popraćen svim zvukovima, bojama i mirisima koji uz to idu.
Samo obilazak grada svesti će se na nekoliko turističkih punktova, no znajući da ova zemlja ima puno jače adute od samog glavnog grada, to vam ne treba biti žao.
Odmoreni nakon puta, već sljedećeg jutra krenuli smo put Pinnawala Elephant Orphanage sirotišta slonova koje je jedno od nezaobilaznih turističkih odredišta (OK ja više volim gledati slonove u nacionalnim parkovima, ali ako vam dužina boravka ne dozvoljava da jedan dan provedete na pravom safariju i ovaj susret će vam puno značiti). Posebna je atrakcija njihov prolaz kroz usku ulicu omeđenu mnogobrojnim suvenirnicama, u pratnji timaritelja od samog sirotišta do rijeke. Ipak, najljepši pogled je iz restorana iznad rijeke, gdje ćete (poput nas) uz ručak moći uživati u njihovom brčkanju u vodi.
Dan nastavljamo penjući se u jedan od najpoznatijih i najočuvanijih pećinskih hramova na Šri Lanci koji spada u onu must visit kategoriju – Zlatni hram u Dambulli.


Šri Lanka i čudesni pećinski hramovi

Hram u špiljama, poznat kao Zlatni hram, smješten je u središnjem dijelu zemlje, oko 148 kilometara istočno od Colomba, u blizini grada Dambulle. Hram datira iz 1. stoljeća prije Krista i predstavlja jedno od najvažnijih budističkih svetišta na otoku.
Ovaj špiljski kompleks izgrađen je za vrijeme vladavine kralja Vattagamani Abhaye. Prema legendi, kralj je, bježeći pred invazijom, našao utočište u špiljama Dambulle. Nakon što je povratio svoje kraljevstvo, dao je izgraditi ove hramove u znak zahvalnosti.
Kompleks se sastoji od pet glavnih špilja od kojih svaka ima jedinstvene karakteristike i umjetnička djela. Špilje su ukrašene impresivnim zidnim i stropnim freskama koje prikazuju različite scene iz Buddhinog života, kao i slike božanstava i likova iz hinduističke mitologije. Unutar špilja nalazi se 153 kipa Buddhe, kao i kipovi božanstava i kraljeva.
Zlatni hram Dambulle nije samo mjesto duhovnog značaja, već i važan kulturni spomenik koji svjedoči o bogatoj povijesti i umjetničkom naslijeđu Šri Lanke. Kompleks je 1991. godine uvršten na UNESCO-ov popis svjetske baštine zbog svoje kulturne važnosti i izvanredne očuvanosti.
Kakav bi to bio kraj dana na Šri Lanci ako ga ne završimo s odličnom večerom, ovaj puta u Jetwing Lake hotelu, kako mu i naziv kaže – hotelu na jezeru. Prije večere smo se izmoreni od cjelodnevnih obilazaka rashladili u jednom od najveći hotelskih bazena na Šri Lanci. Vjerujte, godilo je!


Uspon na Lavlju stijenu

Jutarnji izlazak iz hotelske sobe, bio je sve samo ne običan. Ispred vrata me dočekala cijela majmunska obitelj. I to ne jedna. Vjerujem da su pozvali i daljnje rođake nadajući se da će od mene dobiti bar pokoju bananu. Ali ja sam tek krenula na doručak…
Nakon brzinskog doručka (jer tko je vidio da se na ovakvoj destinaciji rasipa vrijeme na manje bitne stvari, krećemo put jednog od najznačajnijih lokaliteta na Šri Lanci – Sigiriyi.
Usput stajemo na lokalnoj veletržnici. Vodič Sumi nam želi pokazati neke nama egzotične vrste voća i povrća koje su Šrilančanima na dnevnom jelovniku.
Sigiriya je poznata po svojoj jedinstvenoj arhitekturi i urbanom planiranju. Tvrđava je izgrađena na vrhu masivne stijene visoke oko 200 metara. A ulaz je bio dizajniran tako da nalikuje na lavlju glavu, po čemu je i dobila naziv Lavlja stijena. Danas su od lavlje glave ostale samo šape, ali one i dalje daju impresivan dojam i odlična su kulisa za fotografiranje. Unutar kompleksa nalaze se ostaci palača, rezervoara, vrtova i fresaka. Posebno su poznate freske koje prikazuju obnažene žene, a koje se smatraju jednim od najboljih primjera drevne sinhaleške umjetnosti. Lokalitet je poznat i po svojim vrtovima, koji su među najstarijim uređenim vrtovima na svijetu. Postoje tri glavne vrste vrtova: vodeni vrtovi, terasasti vrtovi i pećinski vrtovi. Vodeni vrtovi su posebno zanimljivi jer koriste složene hidrauličke sustave, uključujući bazene, fontane i podzemne tunele za upravljanje vodom.
Za nas turiste, najvažnija misija je uspeti se do vrha Lavlje stijene. Posljednji dio uspona (moglo bi se reći gotovo polovinu njegove visine) čine metalne stepenice. Nažalost, stepenice koje onima poput mene, koji imaju strah od visine, ne izgledaju ni malo privlačno. No, kako sam se već jednom njima uspela za mog prvog posjeta Šri Lanci, znam da su nevjerojatno nepomične. Pri tome mislim da se pod nogama ne osjeća baš nikakva vibracija, ni pomak koji kod mene izazivaju taj strah. Zato svi vi, koji se užasavate od ovih visokih uspona – pokušajte! I nećete požaliti, jer je pogled odozgo na sve strane gotovo nestvaran.


Šri Lanka: U društvu slonova

Nakon zahtjevnog uspona sjeli smo u Jeepove i u divljoj off-road vožnji prošli uzduž i poprijeko Nacionalnim parkom Minneriya. Cilj off-road vožnje je bila potraga za životinjama koje su sinonim za sreću. Pa se tako ovdje može reći: što više slonova vidiš to si sretniji. S obzirom na količinu slonova koje smo vidjeli sve će nas sreća pratiti do kraja života! Ovakvo druženje sa slonovima po meni je jedino ispravno. Promatranje ove divne životinje sa sigurne udaljenosti dok obavlja svoju svakodnevnu rutinu, prilika je i da nešto više o njima naučite. Čim im se malo više približite pred jeep izlazi mužjak jasno dajući do znanja gdje je granica.

Tekst i fotografije: Damjana Domanovac