Geopark Biokovo-Imotska jezera je već treći hrvatski park na UNESCO-voj listi svjetskih geoparkova!
Odlične vijesti za Hrvatsku i hrvatski geopark stižu iz Marrakecha, gdje je održana 8. sjednica Vijeća za globalne geoparkove UNESCO-a. Vijeće je prihvatilo prijedlog o uvrštenju Geoparka Biokovo-Imotska jezera na listu svjetskih geoparkova. Geopark Biokovo-Imotska jezera je tako treći geopark na toj listi nakon Papuka i Viškog arhipelaga.
„Hrvatska je u globalnim okvirima prepoznata kao turistička destinacija s iznimno očuvanom prirodom. Vijest o uvrštenju čak trećeg hrvatskog geoparka na UNESCO-vu listu dodatno potvrđuje tu činjenicu. Prirodni resursi su ono najvažnije što svaka zemlja ima. Mi možemo biti ponosi na bogatstvo naše flore i faune, kao i na očuvanost područja od kojih su mnoga netaknuta“, izjavio je Kristjan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice.
Na ovaj je uspjeh ponosna i izvršna direktorica Geoparka Biokovo-Imotska jezera Ivana Ćapin, koja je poručila kako park ovime dobiva potpuno novu dimenziju u svjetskim okvirima. „Ovo je velika nagrada za sve nas koji smo predano radili od samog početka. No, ujedno i velika motivacija u daljnjem djelovanju jer nam se sada otvaraju novi potencijali za cijelo područje, osobito za područje Imotske krajine“, kaže Ćapin.
UNESCO-va oznaka povećava vidljivost destinacije
Ravnatelj Javne ustanove PP Biokovo Slavo Jakša, podsjetio je kako je područje geoparka od iznimnog kulturnog, povijesnog, ali i prirodnog značaja. Upravo zato što obuhvaća veliku geološku raznolikost i staništa brojnih vrsta biljaka i životinja. Gradonačelnik Ivan Budalić potvrdio je da Grad Imotski od prvog dana aktivno sudjelovao u financiranju aktivnosti koje su rezultirale uvrštenjem parka na listu. Budalić je najavio i izgradnju modernog centra za posjetitelje u sklopu geoparka.
Dobivanje UNESCO oznake direktor Turističke zajednice Imota Luka Kolovrat ocijenio je važnim za povećanje vidljivosti cijele destinacije. Kao i za stvaranje pretpostavke za razvoj geoturizma kao specifičnog i zanimljivog oblika selektivnog turizma. Riječ je o obliku selektivnog turizma koji se fokusira na geološke i geomorfološke značajke krajolika kao turističke atrakcije. Jedan je od najbrže rastućih tržišnih segmenata unutar posebnih oblika turizma.
“Geopark Biokovo-Imotska jezera pruža mnoge pogodnosti i razvojne mogućnosti za cijelo područje. Od razvoja poljoprivrede, ugostiteljskih i uslužnih djelatnosti pa sve do unapređenja suradnji s drugim parkovima i partnerima”, objasnio je Kolovrat.
Vijeće za globalne geoparkove UNESCO-a ima ključnu ulogu u ocjenjivanju pristiglih prijedloga i nominacija. Članovi vijeća sastaju se jednom godišnje kako bi utvrdili ispunjavaju li kandidirani geoparkovi sve propisane kriterije i standarde za uvrštenje na ovu prestižnu listu.