Predstavljen projekt “Juraj obnova” u Šibeniku
Društvo za očuvanje šibenske baštine „Juraj Dalmatinac“, Hrvatski restauratorski zavod i Umjetnička akademija u Splitu su u Šibeniku službeno potpisali sporazum i predstavili projekt „Juraj obnova“, s ciljem očuvanja arhitektonskih detalja povijesne gradske jezgre Šibenika
Šibenik je zahvaljujući svojoj arhitekturi – katedrali sv. Jakova i Tvrđavi sv. Nikole – uvršten na UNESCO-ovu listu svjetske kulturne baštine. Predstavljeni projekt “Juraj obnova” obuhvatit će obnovu 94 šibenska portala, što će pridodati očuvanju glasovite šibenske arhitekture, važne i za turizam.
„U povijesnoj jezgri Šibenika popisano je čak 494 portala različitih stilskih vrijednosti. Posebno se ističe grupa srednjovjekovnih, gotičkih portala. Po brojnosti, u Šibeniku su vrlo zastupljeni portali mješovitog renesansno-baroknog stila, a potom i barokni. Projektom ‘Juraj obnova’ prioritetno ćemo obuhvatiti 94 šibenska portala od kojih su najbrojniji barokni s 31 primjerkom, 27 gotičkih, 13 renesansnih i 13 renesansno-baroknih te nešto historicističkih portala iz 19. stoljeća.“
– Pojasnio je Nikola Grubić, predsjednik Društva za očuvanje šibenske baštine „Juraj Dalmatinac“
Međuinstitucionalna suradnja u svrhu obnove
Upravo je društvo „Juraj Dalmatinac“ inicijator ideje o međuinstitucionalnoj suradnji u svrhu konzervacije i restauracije. S Hrvatskim restauratorskim zavodom dosad su najviše surađivali kroz stručne časopise. O novoj suradnji ravnateljica Hrvatskog restauratorskog zavoda dr.sc. Tajana Pleše rekla je:
„Ovom suradnjom omogućit će se ne samo obnova portala i ponovno otkrivanje kamene ljepote raskošnih i raznovrsnih oblika, već i dopuniti spoznaja o povijesti šibenske arhitekture. Također, zahvaljujući uključivanju Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu, ovim projektom educirat će se nove generacije domaćih stručnjaka koji će u budućnosti trajno čuvati šibensku baštinu.“
U suradnji sa studentima dosad je obnovljeno srednjovjekovno kameno stubište gotičkih stilskih karakteristika na skalicama na Dobriću. To je jedini srednjovjekovni primjer uz svjetovne objekte u šibenskoj povijesnoj jezgri. Restauratorski radovi pod vodstvom poznatog konzervatora dr.sc. Ive Šprljana izvedeni su i na dvojnom portalu uz apsidu romaničke crkvice sv. Krševana, jedinstveni primjerak ovog stila u gradu Šibeniku.
Povodom potpisivanja sporazuma, organiziran je i obilazak srednjovjekovne kule Tambača, dobro očuvanog dijela nekadašnjeg obrambenog sustava grada. Tambača je najznačajniji očuvani konstruktivno-statički sklop u povijesnoj jezgri grada. Služila je za komunikaciju između katedralnog trga i kuća nad bivšom „Peškarijom“, kao i s gradskom terasom „Četiri bunara“, koja je bila važna za javnu opskrbu vodom sredinom 15. stoljeća.


Broj tiskanog izdanja
Volite putovati i čitati o putovanjima?
Postanite i vi naš suradnik!
Pošaljite nam vaše fotografije i tekstove e-mailom ili donesite osobno u redakciju.
Najbolje reportaže ćemo objaviti i nagraditi.

Redakcija: 10000 Zagreb, Pantovčak 39a
Telefon: 098 352675 / 098 272535
Radno vrijeme: radnim danom 9-16 sati
PIŠITE NAM
Vaša mišljenja, komentari, kritike i pohvale su nam važne kako bi magazin PLACE2GO postao još bolji. Stoga se veselimo svakom pismu koje primimo od naših čitatelja. Pišite nam na info@place2go.hr